BUDAPESZT, Węgry, 28 listopada 2023 r. — Państwa członkowskie z Europy Środkowo-Wschodniej odgrywają istotną rolę w produkcji rolnej i gospodarce Unii Europejskiej. Polityka rolna UE skupia się na wspieraniu rolnictwa państw członkowskich poszczególnych regionów, a bezpieczeństwo żywnościowe staje się coraz pilniejszym problemem ze względu na wyzwania klimatyczne i geopolityczne, co wpływa na zmiany w sektorze. Zgodnie z bieżącymi tendencjami w ostatnich latach Węgry znacznie zwiększyły inwestycje kapitału w branżę rolnictwa. Po kilku udanych inwestycjach spółki agrotechnologiczne, których produkcja jest przeznaczona na eksport, są przygotowane na dalszy wzrost. Spółka Hiventures, członek Grupy MFB, oferuje odpowiednie środowisko finansowania i możliwości rozwoju i ekspansji.
UBM Holding Nyrt.: Jako czołowy podmiot handlowy w branży pasz, zbóż i roślin białkowych w regionie, w zeszłym roku spółka pomyślnie zwiększyła swój kapitał na Budapesztańskiej Giełdzie Papierów Wartościowych o około 13,5 miliona euro dzięki inwestycji spółki Hiventures. Przypływ kapitału wzmocnił stabilność finansowy grupy spółek, umożliwiając im rozwój działalności nie tylko na Węgrzech, ale także na rynkach rumuńskim i słowackim, co dodatkowo zwiększy ich udział w rynku eksportowym.
Grupa zaznaczyła swoją obecność w Austrii, Rumunii, Słowacji i Serbii, uzyskując niemal połowę przychodów ze sprzedaży z działalności eksportowej. Dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości surowców i współpracy z partnerami zagranicznymi grupa wytwarza rocznie 14 000 ton premiksu, na który jest duże zapotrzebowanie.
Civita Food Kft.: Grupa Civita, która weszła na giełdę latem tego roku dzięki wsparciu Hiventures, stawia sobie za cel zwiększenie eksportu i rozwój innowacyjnych produktów. Spółka, która specjalizuje się w obróbce kukurydzy, produkcji mąki, grysiku i oleju kukurydzianego oraz makaronu bezglutenowego, dostrzega znaczny potencjał w rynku produktów bezglutenowych ze względu na pozytywne zmiany w zakresie wydajności.
Grupa ustanowiła pozycję w licznych krajach Europy Środkowej i Wschodniej dzięki ofercie produktów z mielonego ziarna i makaronów bezglutenowych. Innowacyjna technologia mielenia umożliwia całkowite oddzielenie zarodków od nasion kukurydzy, sprawiając, że nadaje się ona do tłoczenia.
Szatmári „Rege” Konzervgyár Kft.: Szatmári Konzervgyár Kft. jest głównym dostawcą owoców i warzyw oraz przetworów i marynat na rynku UE, które są produkowane bez konserwantów i pochodzą z regionu wschodnich Węgier, co jest szczególnie ważne dla węgierskiego rolnictwa. Ponad 70% produktów zakładu jest przeznaczonych na sprzedaż za granicą, a sztandarowym produktem firmy są ogórki konserwowe. Surowce do produkcji pochodzą od krajowych dostawców z upraw zajmujących około 3000 hektarów. Szczególny nacisk jest położony na kontrolowane rolnictwo ekologiczne, dzięki czemu produkty spełniają warunki dla wyrobów organicznych.
EKO Konzervipari Kft.: Spółka działająca we wschodniej części Węgier produkuje wyroby puszkowane od ponad 50 lat. Korzystając z nowoczesnych (próżniowych) metod pakowania i obróbki termicznej (sterylizacja, pasteryzacja), spółka wytwarza żywność bez konserwantów, m.in. zielony groszek, kukurydzę cukrową, fasolę w puszce i różnego rodzaju wyroby marynowane. Dzięki niezawodnemu, sprawdzonemu systemowi logistycznemu, który obejmuje działalność spółki na wschodzie i zachodzie, jej wskaźnik eksportu wynosi około 70%. Po udanej restrukturyzacji finansowej przeprowadzonej przy wsparciu Hiventures spółka EKO ostatnio przeszła wspólne zarządzanie i współwłasność z Szatmári Konzervgyá, co stanowi dodatkową gwarancję jakości produkcji i dalszego rozwoju obu spółek.
Dzięki niezawodnej i przewidywalnej działalności Hiventures w połączeniu z inicjatywami edukacyjnymi inwestycje kapitałowe zyskują na popularności nie tylko w sektorze rolnictwa, ale również wśród średnich i dużych przedsiębiorstw z różnych branż. W połączeniu z działaniami na rzecz rozwoju ekonomicznego spółka zajmująca się zarządzaniem funduszami kapitałowymi przyczyniła się do rozwoju niemal 40 węgierskich przedsiębiorstw, w ciągu ostatnich trzech lat wypłacając im około 100 milionów euro.